Kto by odolal dobrému a chutnému vínu, ktoré vie osviežiť v týchto letných horúčavách.V obchodoch máme vína neúrekom. Niekedy človek si nevie ani vybrať z pomedzi tých všetkých možností na regáloch v predajniach. Čo tak ale skúsiť a spraviť si vlastné víno ? A pozor, nemusí byť len z hrozna.
Vráťme sa ale k viniču. Pestovať vinič, nie je zložité. Teraz nejdeme rozprávať o tom, ako si založiť vinicu. To by bolo na úplne iný článok. Ale ako si z prebytku hrozna vyrobiť víno. Čo potrebujeme k pestovaniu viniča ? Potrebujeme hlavne miesto. Uprednostňujte slnečné miesta, aby rastlina mohla načerpať dostatok slnečného žiarenia. Pozor však na presvetlené miesta, ktoré sú úplne vysušené. Síce rastlina rásť bude, ale bude malého vzrastu, ba až zakrpatená.
Máme miesto, musíme pamätať ešte, že niektoré odrody sú viac teplomilné ako iné. Dávajte si pozor na mrazy. Ideálne je preštudovať si niečo o konkrétnych druhoch a podľa toho sa rozhodnúť, ktorý druh si vyberiete na pestovanie u vás na záhrade. Alebo môžete experimentovať. Prípadne ak si zadovážite vinič od známych, opýtajte sa na akom mieste ho pestujú prípadne ako rastlina znáša mráz.
Ak to máme ošetrené, posledná vec, ktorú potrebuje je opora. Vinič sa ťahá a preto potrebuje oporu. Tu máte viacero možností, buď môžete urobiť jednoduchú oporu pre váš vinič, alebo ho nechať ťahať sa niekde na starej stavbe. Neodporúčal by som nechať vinič ťahať sa novostavbou.
V horúcich dňoch je samozrejmosťou občas vinič zaliať. Nezabúdajte, zalievame ráno alebo večer, nie cez najväčšie teplo. Bol by to šok pre rastlinu. A v jeseni, alebo podľa odrody sa pripravíme na zber. Vinič je vďačná rastlina, plodov zvykne mať neúrekom. Potom už len stačí lis, zaliať vodou a dodať potrebné množstvo cukru a nechať kvasiť. Ak sa na to dáte, preštudujte si jednoduché recepty na výrobu vína. Nie je to nič zložitejšie. Môže experimentovať, ak máte veľa iného ovocia a skúsiť ho s hroznom zmiešať.
Veľa šťastia a na zdravie !