V ideálnom svete by sme svoje hniezdočko lásky, nový dom v perfektnom prostredí bez problémov mohli stihnúť zazimovať ešte počas teplej jesene alebo najneskôr babieho leta. Nie vždy je to ale tak, chodíme do práce, máme svoje životy… Poznáme to každý, dni sú prikrátke na to, aby sme stihli všetko.
Prvoradé je zohnať drevo na zimu, ak kúrite v krbe či piecke. To treba narezať, naštiepať na vhodnú veľkosť, potom niekde uskladniť a presušiť. Okrem posledných dvoch bodov sa môžeme vyhnúť všetkým úkonom v závislosti na predajcovi. Drevo skladujeme vo vyvýšenom prístrešku, do ktorého neprší a nesneží, čiže nám drevo v ňom nejakým spôsobom nevlhne.
Vyplatí sa pozrieť na svoj príbytok termokamerou a prípadným únikom tepla zabrániť. Vyhnete sa tak „kúreniu ulice“. Je na vás, či zvolíte sklenú vatu, penu alebo plyšové zábrany okolo prahov a okien.
Komín pred zimou treba vyčistiť, vymiesť a to zároveň s rúrou, ktorá vedie do piecky. Jeden by neveril, koľko sadzí sa tam nájde! Komplexné čistenie však dokáže vykonať len kominár, preto naňho myslite v predstihu. Dnes ich je už ako šafránu a ich rozvrhy budú isto nabité.
S príchodom daždivého počasia je potrebné skontrolovať aj odkvapy, prípadne ich vyčistiť od lístia. Spolu s kontrolou strechy vykonávame počas pekného počasia minimálne vo dvojici pre prípad úrazu. Ideálne je nájsť na trhu firmy, ktoré tieto úkony vykonajú profesionálne za vás.
Vášho tátoša bude určite treba prezuť, no oveľa horšie bude, keď sa nebudete mať ako dostať z domu. Odporúčame váš dom vybaviť lopatou a posypovou soľou na chodníky, aby vás nič neprekvapilo.
Ak vlastníte studňu, s príchodom mrazov ju odpojte od čerpadla. Schovajte hadice a rúry do garáže, aby ich mráz nepoškodil. Dôležité je ich predtým riadne nechať preschnúť, aby sa ľad vnútri nerozpínal a nepraskali.