Jablká
Začneme niečím najznámejším. Jablká sú tradičným doplnkom našej stravy. Na poriadne jablone však treba mať veľa priestoru na záhrade, a ak to nemáte, zvážte sadenie trpasličích jabloní. Taktiež sú schopné mať plody už za dva či tri roky od zasadania, no závisí na odrode.
Marhule
Tieto stromčeky sú priemernej veľkosti, no existujú aj trpasličie varianty. Niektoré druhy sa dokážu sami opeliť. Čo je však nevýhodou je to, že sadeničky marhúľ umierajú kvôli prízemným mrazom na jar, takže si radšej vyberte odrodu, ktorá najneskôr kvitne, aby ste sa vyhli strate semiačok.
Čerešne
Pri čerešniach máte vždy na výber: sladké alebo kyslé? Stromy sladkých čerešní sa dokážu oplodniť sami a kyslý variant nepotrebuje žiadne opelenie. Čo je zaujímavé, tieto stromy musia byť vystavené studeným teplotám, aby mohli začať klíčiť. Toto ovocie je tiež veľmi dobrým zdrojom antioxidantov.
Figy
Figovníky sú jeden z najrýchlejšie rodiacich stromov z odrezku, hlavne ak ich zasadíte v neskorej zime, teda január či február. Figy sú taktiež odolnejšie voči studenému počasiu, len si musíte dávať pozor na to, aby výškou neprekročili 2 metre.
Kumkvaty
Kumkvaty síce Slovákom nič nehovoria, pretože sa tu tak často nepredávajú a ani nepestujú. Tento exotický stromček je ideálny na záhradku, pretože má ideálnu veľkosť. Pravidelne rodia malé plody, ktoré majú tvar vajíčka a aj ich šupka sa dá jesť. Je dokonca používaná ako džem. Výhodou je tiež to, že riadne rastú aj počas chladnejších zím.
Limetky a citróny
Obe citrusové plody sú plné vitamínu C, ideálneho na porazenie pravidelnej chrípky, nádchy a prechladnutia do jesene a zimy. Citróny sa dajú dokonca používať aj ako prostriedky na bielenie zubov, výživu vlasov a pokožky. Limetka na druhú stranu dokáže pomôcť na kožné ochorenia, pretože obsahuje množstvo minerálov, napríklad vápnik, meď, železo a podobne.
Mandarínky
Kto by mohol zabudnúť na vianočnú klasiku? Mandarínky, podobne ako predchádzajúce citrusy, obsahuje mnoho vitamínu C. Čo je zaujímavé je to, že aj napriek tomu, že pochádza z teplejších krajín, mandarínkový stromček dokáže prežiť v chlade oveľa lepšie než iné citrusy. Plody dokážu ostať na stromčeku čerstvé aj 8 mesiacov.
Granátové jablká
Tieto ovocné prekvapenia plné chutných semiačok pochádza z malého stromu. Obvykle sa zberajú od septembra do februára alebo od marca do mája. Prekvapením môže byť to, že sa z nich robí víno a džús.