Nedávno som vzhliadla reláciu, kde starší pán ukazoval, ako kŕmidlá pre vtáky uchrániť pred veveričkami. Nerozumela som tomu, prečo by som niečo podobné mala robiť. Veď tie semená, ktoré požerie veverička, ma na mizinu predsa nedostanú. Tejto téme bolo venovaných dobrých tridsať minút. Dotyčný pán ukazoval rôzne zábrany, kladky a západky, ktoré veverička nezdolá. Keď si k tomu všetkému vezmem do úvahy, že aj veverica je veľmi užitočné a navyše i chránené zviera, myslím si, že by sme ich mali na svoje záhrady skôr lákať, ako odháňať.
Dôležitý je jej jedálniček
Veverica obyčajná, stromová alebo hrdzavá. Všetky tieto pomenovania označujú zlatú veveričku, ktorá skáče z konára na konár. Ako sa toto zviera nazýva oficiálne, však až tak podstatné nie je. Omnoho dôležitejší je jej jedálniček. V jej strave prevláda rastlinná potrava. Zbiera kôru stromov, všakovaké plody, mach a lišajníky. Pochutná si však aj na živočíšnej potrave. Pri jej veľkosti, uloví jeleňa asi len ťažko. Áno, živí sa aj hmyzom, larvami či pavúkmi. Nie je tajomstvom, že niektoré z týchto živočíchov, dokážu v záhrade napáchať nemalé škody. Preto veveričku môžeme, jednoznačne, označiť za veľmi užitočné zviera. Ako som spomenula vyššie, je zákonom chránená, takže by ste k nej mali pristupovať s rešpektom i v prípade, že vás nezaujíma jej užitočnosť.
Čo jej nasypať do kŕmidla
Povedzme, že sme sa zhodli na tom, že kŕmidlá pre vtákov nebudete na zimu zabezpečovať pred vniknutím veveričiek. Čo teda do nich nasypať, aby boli spokojné aj ony? V podstate to isté, čo sypete vtákom. Veľkú radosť, im urobíte aj celými vlašskými orechmi, jablkom a iným ovocím. Semená a bobule si dajú s chuťou taktiež. Ak si všimnete, že ste boli v lákaní veveríc úspešní, nezabudnite kŕmidlá dopĺňať o čosi častejšie. Tieto zvieratká, majú totiž o niečo väčší apetít ako vtáci.