Google, Alibaba a ďalšie spoločnosti „Big Tech“ by mohli byť nútené zdieľať dáta o zákazníkoch finančných služieb s bankami a spoločnosťami pׅôsobiacimi v oblasti finančných technológií, aby sa zabránilo nekalej súťaži.
Vzhľadom na to, že plán spoločnosti Facebook pre jej „stablecoin“ čelí kontrole, globálny súd regulátorov z hlavných svetových finančných centier uviedol, že rastúce spoločnosti vyvolávajú otázky týkajúce sa finančnej stability, hospodárskej súťaže o ochrany osobných údajov.
Rada pre finančnú stabilitu vyzvala v nedeľu správu o „ostražitom monitorovaní“ presunu Big Tech spoločnosti do finančných služieb, ktorá by podľa nej mohla narušiť schopnosť bánk vytvárať kapitál prostredníctvom nerozdeleného zisku.
Zatiaľ čo vo väčšine krajín „vznikajúca“ vo väčšine krajín, Big Tech v krajinách, ako je Čína, priniesla finančné služby do dosahu nedosiahnutých spoločenstiev, v správe uviedla FSB, ktorej predsedá guvernér federálnej rezervy Randal Quarles.
FSB uviedla, že hráči vrátane firiem Microsoft, Amazon, eBay, Baidu, Apple, Facebook a Tencent majú rosiahle databázy, zatiaľ čo niektorí ponúkajú správu aktív, platby a pôžičky.
Mnoho firiem z oblasti veľkých technológií, ako sú Amazon, Facebook, eBay, Alipay a Google, získalo licencie súvisiace s platbami v krajinách Európskej únie vrátane Luxemburska, Írska a Litvy, hoci väčšina z nich ešte nevytvorila žiadne veľké objemy.
Banky v Európe a inde sú už povinné zdieľať údaje o zákazníkoch so spoločnosťami tretích strán, ktoré chcú ponúkať konkurenčné platobné služby, a to môže byť prípadom Big Tech firiem , uviedla FSB.
„Schopnosť veľkých spoločností využívať údaje o zákazníkoch vyvoláva otázku, či a do akej miery aby súdy mohli zvážiť potenciál na podporu mobility dát medzi rôznymi subjektmi, ktoré sa podieľajú na poskytovaní finančných služieb,“ FSB povedal.
„Ak tak urobíte, môže to povzbudiť hospodársku súťaž a pomôcť zabezpečiť rovnáke podmienky pre všetkých účastníkov trhu.“