Nejedná sa určite o nejaké veľké činy, o obrovské zmeny a ani o žiadne kroky, ktoré si vyžadujú veľké finančné prostriedky. Málokto vie, aké jednoduché kroky stačí podniknúť za cestou k ekologickému bývaniu a že bárskedy ekologickejšia domácnosť je šetrnejšia nie len k prírode ale aj k vašim úsporám a peňaženke. Pár jednoduchých tipov vám prezradíme nižšie.
Začnite jednoduchým krokom, pri ktorom nemusíte nič kupovať – ba práve, to o čo sa jedná máte isto doma. Aby ste šetrili vodou, skúste opraviť pretekajúci záchod, či kvapkajúce potrubie. Možno vám príde, že za jeden deň je to málo vody, ale postupne sa jej nazbiera viac a viac. Tým že opravíte, to čo už doma máte ušetríte vodu.
Ďalším krokom bude, že pri budúcej kúpe žiaroviek, si poriadne skontrolujete, ktoré sú k prírode najšetrnejšie. Tento druh často aj najviac vydrží.
Niečo, čo by ste mali zaviesť vo vašej domácnosti, sú odpadkové koše na triedenie. Vytrieďte svoj odpad. Nezaberie to skoro žiaden čas a je to užitočné. Na plasty iný kôš, iný kôš na sklo, iný kôš na komunálny odpad. A to, čo by nemalo vo vašej domácnosti chýbať, je kompost. Na konci záhrady je naň úplne ideálne miesto. Kompost tiež neskôr môžete využiť pri záhradkárčení.
Začína zima a vaše okná či dvere sú také, že stále musíte kúriť viac a viac, pretože majú škáry, popod ktoré prechádza studený vzduch a vy „vykurujete“ nielen svoju domácnosť ale aj ulicu? Skúste opraviť tieto škáry. Ak sú okná už veľmi staré a v zlom stave, zvážte ich výmenu za nové. Niekedy však chyba môže byť iba v tesnení.
V zime sa taktiež musí vetrať, aby v domácnosti nevznikali plesne a aby sa vydýchaný vzduch vymenil. No vetrajte len veľmi rýchlo. Nikdy nenechávajte otvorené okno nadlho, aby vám neuniklo teplo a nespotrebovali ste tak viacej energie na kúrenie.
Tak toto bolo pár jednoduchých tipov do domácnosti, ktoré určite každý zvládne – nie len pre ich finančnú nenáročnosť, ale aj pre ich absolútnu jednoduchosť.