Chcete presadiť stromček z lesa? Je potrebné, aby ste pri takomto konaní, vedeli zhodnotiť, či je vlastne správne. A ak už stromček z lesa vezmete, tak by ste sa mali snažiť urobiť všetko pre to, aby prežil a rástol ďalej.
Kedy presádzať a kedy nie
Nebudeme hovoriť o ročnom období, aj keď i to je veľmi podstatné, ale o tom, kedy stromček bez výčitiek svedomia z lesa vziať a kedy naopak nie. Ja to mám asi tak, že keď zbadám nádherný mladý stromček, ktorý rastie uprostred lesné cesty, kde jazdia autá, viem, že nemá takmer žiadnu šancu prežiť. Preto ho vykopem a zasadím do záhrady. V podstate nie je čo pokaziť. Ak však zbadám krásny stromček, ktorý rastie v lese alebo na čistinke, jednoznačne ho nechám rásť. Je to vec akejsi etiky a morálky, takže je to len na vás. Nie je však na škodu, na vec pozerať aj z tejto stránky.
Kedy presádzať?
Tak a teraz k tomu ročnému obdobiu. Najväčšie šance na to, že sa stromček ujme, máte na jar a na jeseň. Môžete to risknúť aj v lete a v zime. Tu však existuje istá pravdepodobnosť, že takýto zásah neprežije.
Ako presádzať?
Je veľmi dôležité, ako stromček vykopete a presadíte na iné miesto. Rozoberať túto tému, by bolo naozaj na dlho. Preto ho zhrniem do niekoľkých základných bodov.
- Snažte sa neporušiť koreň.
- Na vykopávanie použite rýľ, lopatku alebo iné náradie a tento účel.
- Vždy z miesta vezmite aj trochu hliny. Hovorí sa jej aj hlina materská. Tá zabezpečí to, aby sa stromčeku na novom mieste darilo.
- Na záhrade sa ho snažte posadiť na podobné miesto, kde rástol v lese. Všimnite si teda, či sa nachádza skôr na priamom slnku alebo skôr v polotieni.
- Vykopte jamu, vyberte z nej pôvodnú zem a nahraďte tou materskou, ktorú ste priniesli z miesta, kde strom rástol.
- Stromček zasaďte, jamu doplňte zeminou, ktorú ste vykopali a nezabudnite na poriadnu dávku vody. Na bohatú zálievku nezabudnite ani nasledujúcich pár dní po zasadení stromčeka.