Jedna časť mojej záhrady je úplne tienistá. Mohol by som síce zrezať stromy a mať viac miesta na pestovane, no mne sa to páči tak, ako to je. Navyše, aj v tieni môžete pestovať niektoré rastliny. Nie je ich príliš veľa, no nejaké sa nájdu.
Rozdiel medzi tieňom a polotieňom
Najprv by som vám rád vysvetlil rozdiel medzi tieňom a polotieňom. Keď chceme hovoriť o polotieni, tak na dané miesto musí svietiť slnko minimálne štyri až šesť hodín denne. Tieň je také miesto, kde slnko nesvieti vôbec, alebo sú to maximálne dve až tri hodiny denne.
Úžitková záhrada v tieni
V tieni sa bude dariť aj niektorým úžitkovým rastlinám. Zvládnu ho cukety aj tekvice, ale to iba v tom prípade, že im doprajete dostatok živín v pôde. Tieň nerobí problém ani kukurici, hrachu a iným strukovinám. Vyslovene vyhovujúci, je tieň pre koreňovú zeleninu, najmä pre zeler. Na takýchto miestach môžete pestovať aj cibuľu a cesnak, karfiol alebo šaláty.
Okrasná a tmavá
Z okrasných rastlín sa bude v tieni dariť hortenzii. Tá ho k životu dokonca vyslovene potrebuje. Mali by ste ju umiestniť na také miesto, na ktorom svieti slnko aspoň dve hodiny denne. Inak nebudú mať rastliny pekné kvety. Ostré slnko by však naopak, rastlinu úplne spálilo.
Tieň je vyslovene vhodný aj pre paprade. Môžete si ich priniesť priamo z lesa, alebo kúpiť nejaké vyšľachtené druhy v obchode s rastlinami. Tie bývajú o čosi odolnejšie a majú i zaujímavejšie tvary. Podobne dobre sa bude dariť aj machom. Machy nerastú len na netónových múrikoch. Podobne ako paprade, existujú aj okrasné druhy machorastov.
Tienisté miesta vyhovujú niektorým druhom skalničiek. Napríklad také, asi najznámejšie, „kuriatko“, porastie naozaj kdekoľvek. Podobné je to aj s vresom, okrasnými zakrslými ihličnanmi a niektorými bylinkami, ako je napríklad koriander, petržlenová vňať alebo palina dračia.